RADEGAST BRANDÝS NAD LABEM

Klient: Plzeňský Prazdroj
Místo: Brandýs nad Labem
Rok dokončení 2013


Ocenění: National Award, Czech Grand Prix of Architecture 2014, honourable mention
Fotograf: Alexander Dobrovodský

Radegastovny jsou řetězcem značkových restaurací Plzeňského Prazdroje propagující značku Radegast. Interiér v moderním pojetí oslavuje mýtus slovanského boha Radegasta v jeho hojnosti a folklorní barevnosti. Grafické pojetí těchto interiérů je určujícím prvkem celého řetězce. Interiér vyjadřuje řemeslnou poctivost s bohatou symbolikou a odkazem na klasiku českého pohostinství, transformovanou do současného architektonického pojetí. S využitím tradičních materiálů a staré technologie výroby bylo dosaženo moderní prostředí s útulností starých hospod. I přes zadání Plzeňského Prazdroje, které požadovalo konzervativní přístup je interiér postaven na několika originálních prvcích, které prostor určují a vymezuji vůči konkurenčním řetězcům.

Interiér je řešen grafickým způsobem. Těží z modré barevnosti a geometricky šachovnicově uspořádaného dekoru stěn a stropu, který je inspirován českým porcelánem (cibulákem). Ten je tradičně spojován s českou kulturou stolování. K cibulákové modři je barevně přizpůsoben tónovaný světle šedý odstín dubového obkladu stěn. Velké plochy obkladu jsou šachovnicově rozčleněny pomocí dubových hranolů. Vnitřní nepravidelně orientované diagonály šachovnicového obkladu působí moderním a grafickým dojmem, ačkoliv se myšlenka odvolává na historický odkaz.

Volně stojící navržený mobiliář je naopak proveden z dubového dřeva v teplém medovém odstínu. Dalším určujícím a rovněž grafickým prvkem interiéru se stala “klasická” židle Ton, která byla vyrobena pouze pro tuto zakázku ve dvou barevném provedení. Portály, zábradlí a madla jsou provedeny z černého ocelového plechu v akcentovaných místech v kombinaci s mědí. Širokou vzorkovnici materiálů a barev uzavírá oranžově zbarvená barva přírodní kůže použitá na všechny čalouněné prvky.

Posledním nepřehlédnutelným prvkem interiéru jsou světla ARBO od českého výrobce HALLA, které IO Studio pro tuto společnost v loňském roce navrhla. Materiálově jsou provedeny z dubových hranůlků nesoucích natáčecí směrové reflektory.

Grafické řešení stropu a stěn vzniklo ve spolupráci s Mqr. Janem Padyšákem