Bytové domy pro seniory

Klient: Obec
Místo: Plzeňský kraj
Stav: architektonická studie
Rok dokončení: 2026
Fotograf:

Architektonická studie se zabývá výstavbou komplexu budov a navazujícího blízkého okolí. V současné době se jedná o nezastavěné území tvořené převážně zemědělskou půdou.

Navržené řešení počítá s výstavbou sociálního bydlení a bydlením pro seniory s doplňujícími funkcemi občanské vybavenosti. Jedná se o soubor dvou třípodlažních objektů. První plošně menší kruhový objekt je určen seniorskému typu bydlení a druhý větší ve tvaru podkovy je určen sociálnímu bydlení s doplňující funkcí pěti lékařských ordinací s lékárnou. V návrhu je dále uvažováno s vytvořením veřejného prostranství – náměstí, okrasnou a odpočinkovou zelení a sportovně zaměřenou parkovou zónou.

Plošně menší třípodlažní kruhová budova obsahuje byty pro seniory a je navržena na kruhovém půdorysu s vnitřním otevřeným atriem. Byty jsou okny orientovány na vnější obvodový plášť budovy, který je doplněn průběžnými balkony. Každý byt je vybaven vlastním balkonem. Vstupy do bytových jednotek jsou přístupné ze společné kruhové pavlače orientované do vnitřního nekrytého atria v jehož středě je umístěna okrasná meditační zahrada. Jednotlivé pavlače jsou zakryté proti povětrnostním vlivům pouze stříškou a v letních měsících umožňuje dostatečná šířka pavlače využívat prostoru pavlačí k společenské interakci mezi nájemníky domu.

Koncept kruhu vychází ze symboliky životního cyklu, u kterého koloběh lidského života začíná a končí stejným momentem, tedy fází, ve které se již není člověk schopen starat sám o sebe a je závislý na pomoci ostatních. Zároveň si myslíme, že je oblý organický tvar inspirovaný přírodou pro staršího člověka přijatelnější než pravoúhlá forma architektury a je tak blíže k jejich porozumění. Prvkem atria jsme se inspirovali v klášterních rajských zahradách, které vytvářely iluzi o dokonalém světě bezpečně chráněném od okolního prostředí pevnými zdmi. Lidé zde mohou kontemplativní formou strávit velmi kvalitní závěrečnou část životního cyklu.  Kruhové pavlače neplní jen funkci komunikační, ale jsou velmi podstatným sociálním prvek, neboť‘ každý obyvatel domu je vizuálně v kontaktu se všemi ostatními obyvateli na patře a tím je částečně zbaven pocitem osamělosti. Za společností tedy stačí vyjít jen na pavlač.

Prostředí blížící se pocitu individuálního bydlení jsme docílili rytmickým střídáním stavebních materiálů, kdy jsem každému z bytů propůjčili jeden ze tři se opakujících materiálových vzorců, které byly vybrány tak, aby se jednalo o běžně používaný stavební materiál v individuálním bydlení. Používáme dřevo a dvě hrubosti omítek ve dvou barevných odstínech.

Druhý rozlohou větší třípodlažní objekt obsahuje sociální byty a je doplněna o funkci veřejné vybavenosti. Je navržena na půlměsícovém půdoryse. Dispozičně je budova navržena se středovou otevřenou pavlačí probíhající celou délkou objektu a její půdorysné zakřivení udává půlměsícový tvar objektu.  Jedná se o stavbu se středovou pavlačí a rozmístěním jednotlivých bytových jednotek po obou stranách pavlače. Pavlače jsou otevřené a proti povětrnostním vlivům jsou zakryté pouze stříškou. Všechny byty jsou přístupné ze společné pavlače a jsou okny orientovány na vnější obvodový plášť budovy tvořený průběžnými balkóny. Každý byt je vybaven vlastním balkonem.