Stůl Zuzana z kolekce Cloud Idea Collection

Klient: HALLA a.s.
Místo: Praha
Rok dokončení: 2013
Fotograf: Jonáš Mlejnek

Kolekce je inspirovaná mraky, různorodostí jejich tvarů a jejich oblinami. Působí vzdušně a odlehčeně. Použili jsme dvě extrémní barvy bílou a černou, které vycházejí z barevné nálady soumraku a úsvitu. Je navržena bez ostrých hran a svádí k dotýkání. Kolekce je určena především do privátních interiérů a proto jsme  zvolili čtyři prvky mobiliáře, které patří k základnímu vybavení každé domácnosti. Kuchyně, jídelní stůl, pracovní stůl a police.

Stůl je navržen jako jídelní stůl, ale rovněž může být vhodný pro použití do jednacích a konferenčních místností. Je určen pro 12 osob. Kompozičně je navržen tak, aby umožnoval pozorovateli vizuální pohled na organicky tvarovanou podnož v době, kdy ho uživatel nejvíce používá, tedy při sezení. Deska je proto řešena z čirého skla. Plasticky tvarovaná podnož těží z chování dopadu světla na bílý povrch pláště, kde vzniká jemná stínohra. Jemné valéry v kombinaci s tmavými nenasvětlenými částmi v dutinách nabízejí pozorovateli atraktivní zážitek.

Celkové odlehčení hmoty jsem získali díky oválným otvorům, které jsou vyříznuty do pláště podnože. Tyto výřezy kompozičně hrají s půdorysným tvarem. V namáhaných místech je konstrukce zvětšená a naopak v jiných částech ztenčena. Tím vzniká organicky tvarovaný povrch pláště.

Nejdelší část stolu měří 3310mm a v nejširším místě měří 1910mm. Výška pracovní desky je 760mm.

Celkové výtvarné řešení vychází z potřeby odklonu od běžné konfekční nábytkové produkce.   I přes silný výtvarný dojem, je vše podřízeno logice konstrukčního řešení. Při návrhu jsem byl veden silnou potřebou vytvořit individuální a silně estetizující soliter, který dokáže podobně jako výtvarná plastika samostatně fungovat v interiéru a vytvořit si nezávisle na okolí dominantní postavení v prostoru.